ECA Proteus Kombi Arıza ve Çözümleri

Yazımızda Eca Proteus 24 HM model kombilerde karşılaşılan hata kodları ve açıklamaları yer almaktadır. Panel üzerinde yer alan ledler sırası ile Led1, Led2, Led3 ve Led4 olarak isimlendirilmiştir.

Led1, Led2, Led3 Ve Led4 Hızlı Yanıp Sönüyor Ise : Anakart Ile Iletişim Kesintisi.

Kombide beyin görevinde olan elektronik kart ile iletişimin kesildiği anlamına gelir. Daha öncesinde elektronik karta veya ekran kartına müdahale edildi ise yanlış bağlantı yapılmış olabilir. Müdahale yapılmadı ise elektronik kart arızalı olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.

Led1, Led3 Ve Led4 Yanmıyor Led2 Yanıyor Ise : Brülörde Yanma Yok.

Bu arıza durumunda kombi kendi kendine 5 kez ateşlemeyi dener. Fakat brülörde yanma olmadığından ateşleme yapamaz ve arızaya geçer. Bu arıza ile karşılaştığınız zaman cihazı resetlemelisiniz. Arıza devam ederse gaz vanalarına bakmalı, kapalı ise açmalısınız. Gaz vanalarının her koşulda açık olması gerekmektedir. Sorunun devam ettiği durumlarda Eca Servisi’ni aramalısınız. Cihazın gaz valfinde, elektronik kartında, iyonlarında ya da elektrotlarında sorun olabilir. Bu duruma ancak servis ekipleri müdahale edebilir.

Led1 Hızlı Yanıp Sönüyor, Led2 Yanıyor, Led3 Ve Led4 Yanmıyor Ise : Kalorifer Isı Sensörü Arızası.

Bu arıza durumunda muhtemelen kaloriferleriniz ısınmayacaktır. Kalorifer ısı sensöründe, kalorifer sensörü kablolarında veya bağlantılarda sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için arızayı yerinde görmek gerekir. Bu yüzden mutlaka servis yardımı alın.

Led1 Ve Led4 Yanmıyor, Led2 Yanıyor Ve Led3 Hızlı Yanıp Sönüyor Ise :  Sıcak Su Sensörü Arızası.

Bu arıza durumunda sıcak su beklentinize kesinlikle yanıt alamazsınız. Sıcak su sensörü arızalı olabilir. Sensör kablolarında kopukluk veya kısa devre durumu olabilir. Veya sensör borularında nemlenme olabilir. Teşhis ve müdahale için mutlaka servisi arayın.

Led1, Led3 Ve Led4 Yanmıyor, Led2 Hızlı Yanıp Sönüyor Ise : Aşırı Sıcaklık Kilitlenmesidir.

Bu durumda ilk önce resetleme işlemi uygulamalısınız. Kombiniz kış modunda ise kalorifer peteklerinin vanalarının ve kombinin altındaki vanaların açık olup olmadığına bakmalısınız, kapalı ise vanaları açmalısınız. Bir de bu hususta dikkat edilmesi gereken şey en az 2 kalorifer peteğinin kullanılır durumda olması yani vanalarının açık olmasıdır. Vanalara bakmalı açık konuma getirmelisiniz. Sorun yine de devam etmekte ise Eca Servisi’nden yardım almalısınız. Ana eşanjörde kireç-tıkanma, üç yollu vanada konum değiştirme-ortada kalma, devir daim pompasında sıkışma, kalorifer filtresinde veya tesisatında tıkanma gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayın.

Led1 Ve Led3 Yanmıyor, Led2 Yanıyor Ve Led4 Hızlı Yanıp Sönüyor Ise :  Hava Basınç Anahtarı Arızası.Bu gibi arıza durumları genelde hermetik model Proteus kombilerde karşımıza çıkar. Hava basınç anahtarı dediğimiz prosestattır. Prosestat hava akışına yardımcı olan özellikle de fanın bekçisi olarak adlandırabileceğimiz bir parçadır. Arıza olduğunda, kontak kapatmadığında veya açmadığında bu sorun yaşanabilir. Bunun yanı sıra fan veya anakart arızası da söz konusu olabilir. Baca yerinden çıkmış ise yine bu sorun yaşanabilir. Net tespit ve müdahale için servisi aramak gerekir.

Led1 Yanmıyor, Led2 Yanıyor, Led3 Ve Led4 Hızlı Yanıp Sönüyor Ise : Düşük Su Basınç Sorunu.

Kombi su basıncı düşük olduğu zaman bu sorun yaşanır. Böyle bir durumda kullanıcı olarak servis desteği almadan direk kombiye ihtiyacı kadar su basarak sorunu çözümleyebilirsiniz. E.C.A Proteus kombinin sol alt tarafındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirerek kombiye 1,5 bar kadar su basın. Sola çevirdiğiniz an su sesi gelmelidir. Panelin sağ alt tarafına bakarsanız basınç göstergesi (manometre) olduğunu göreceksiniz. Basınç göstergesi de yükselecektir. İlerleme 1,5 değerine geldiğinde siyah doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Bu şekilde su basma işlemi tamamlanmış olur. sorunun düzeldiğini de göreceksiniz. Sorun devam ederse “R” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Yani resetleme işlemi yapın. Resetleme sonrasında sorun düzelmezse veya işlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.

Led1 ,Led3 Ve Led4 Yanıyor,  Led2 Hızlı Yanıp Sönüyor Ise : Elektronik Kart Sorunu.

Bu arıza durumunda kombinin çalışması mümkün değildir. Kombinin anakartı arızalı ise hiçbir parça çalışma sağlamaz. Bu gibi durumlarda kombiye birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında sorunda eğer düzelme durumu olmaz ise servis yardım almalısınız.